Náš príbeh, naša história…
Valcový mlyn s výrobňou jednosmerného elektrického prúdu pre potreby mesta, ktorý je súčasťou šamorínskeho industriálneho dedičstva, bol postavený na križovatke dopravnej tepny v smere Bratislava – Komárno s odbočkou na Senec.
Bol postavený v štýle priemyselných stavieb z bielych cementových tehál. Strojné zariadenie pochádzalo z budapeštianskych strojární Ganz Danubius. Typ mlyna bol valcový a poháňaný parným strojom.
Poslaním starého mlyna v období socializmu – boli výskum a výroba poľnohospodárskych krmovín a krmovinových zmesí.
Útlm poľnohospodárskej výroby pozastavil činnosť mlyna – areál dlhé roky chátral. Avšak architektúra, priaznivá poloha v rámci sídla a dostatok priestoru v rámci pozemku na rozvoj statickej dopravy predurčovala objekt na ďalšie zhodnotenie. Zvrat v osude mlyna nastal vďaka súkromnej iniciatíve manželov Očkových, ktorí vypracovali zámer na konverziu kedysi významného priemyselného závodu na hotelové, obchodné a spoločenské využitie.
Projekt architektky Andrey Očkovej zachováva hmotovú substanciu celého výrobného závodu – všetky konštrukcie hlavných budov, priemyselný výraz exteriéru budovy, vrátane architektonických detailov. Asanovali sa len utilitárne prízemné dostavby a nehodnotné provizóriá. Adaptácia na novú funkciu si vyžiadala výstavbu nových objektov, ktoré spájajú výrobné budovy do jedného celku. Architektka jasne diferencovala architektonické výrazové prostriedky novostavieb. Avšak novotvary nepotláčajú pôvodnú architektúru, skôr ju jasne harmonicky, hmotovo, materiálovo i farebne dotvárajú.
Perom *autora
Cestou cez Šamorín sme často míňali chátrajúci objekt hneď vedľa hlavnej cesty. Zíval prázdnotou a spomínal na staré časy. Schátraný mlyn vždy šteklil moju fantáziu svojím osobitým čarom. Predstavovala som si, že sa mi naskytne možnosť dať industriálnej budove s pamäťou nový život. Čo všetko sa len dá vymyslieť zo starých fabrík, mlynov, vodární…! Predstava o rekonštrukcii mlyna, ktorá vo mne dozrievala, sa neskôr stala skutočnosťou.
Dve pôvodné stavby z predminulého storočia dopĺňali síce mladšie, nezaujímavé plechové haly, ktoré ich oberali o pôvab. Medzi touto plechovou záplavou (výsledok lacných poplátaných riešení), sa tiesnil malý parčík. Uprostred parčíka perníková chalúpka – tzv. laboratórium. Pôvodným poslaním starého mlyna – teda v období socializmu – boli výskum a výroba poľnohospodárskych krmovín a krmovinových zmesí.
Myšlienka, že tu vznikne nákupné centrum, sa rodila postupne. Dlho sme zvažovali obmedzenia i možnosti, ktoré starý mlyn poskytoval. Aj keď stavba nebola registrovaná a pamiatkovo chránená, bolo od začiatku jasné, že čaro a atmosféru, ktorú mlyn vyžaroval, musíme zachovať. Atypický priestor a dnešné požiadavky potrebovali netradičné nápady a riešenia.